دانستنی ها پوست

دانستنی ها پوست

 

 
 
 
پوست انسان سد محافظ پر اهميتى در برابر تمامى آلودگى هاست, وجود اسيدهاى مختلف در پوست, PH پوست را همواره اسيدى نگاه مى دارد و مانع ورود ميکروب و باکترى به بدن باشد
سيستم تعريق و انقباض و انبساط مويرگهاى پوست تنظيم کننده درجه حرارت بدن مى باشد, ملانين هاى پوست تعيين کننده رنگ اين ارگان مهم هستند.
پوست ما با جذب اشعه uv خورشيد ,ويتامىن D مى سازد.
در سالهاى اخير با توجه به پيشرفت جوامع و کشورها نگهدارى و مراقبت کامل از پوست و آگاهى کامل از سلامتى اين ارگان وسيع مختص اشخاص خاص و معروف نيست
و همه مى توانند با کسب اطلاعات و استفاده از محصولات باکيفيت پوست سالم و شفافى داشته باشند.
 
انواع پوست :
1.پوست معمولى
2.پوست خشک
3.پوست چرب
4.پوست مختلط
پوست طبيعى(معمولى):
در لمس نرم و يکدست- فاقد لک و جوش،جوش سر سياه(کومودون)،کيست چربى،کوپروز- از لحاظ چربى و هيدراته (ابرسانى)پوست متعادل است و شفاف و درخشان مى باشد, داراى سطح يکسان و يکنواخت است.
پوست خشک:
در نگاه اول فاقد منافذ بازو داراى ميليا است -نازک-در لمس زبر- نسبت به حرارت بسيار حساس -روى سطح آن پوسته وجود دارد و چروکهاى ظريف روى پوست مشاهده مى شود .
پوست چرب:
داراى منافذ باز به علت ترشح غدد چربى -داراى جوش(آکنه)،جوش سر سياه(کومودون)مى باشد -پوست ضخيم و براق-مستعد جذب گرد و غبار اطراف و ديرتر چروک مى شود.
پوست مختلط:
شايع ترين نوع پوست هم در آقايان و هم در خانمها -در ناحيه  T-zone  چرب مى باشد( به علت وجود غدد چربى بيشتر در اين نواحى) و در قسمت هاى  V-zone  خشک مى باشد-نگهدارى اين قبيل پوست ها سخت تر است.
 
T-zone:  مناطق وسط پيشانى،بينى، چانه و اطراف دهان
 
V-zone:  مناطق دو طرف پيشانى ،گونه هاو دور چشم .
 
ميليا: بر جستگي هاى کوچک-بر آمده-سفيد مايل به زرد-اغلب در اطراف گونه ها،بينى،چشم،پلک،پيشانى و سينه قابل رويت است  (در نوزادان تازه متولد بسيار رايج است)
 كوپروز (برافروختگي):
نوعي بيماري پوستي كه در آن مجراهاي ريز خوني زير پوست صورت منبسط شده،حالت قرمزي ناخوشايندي به صورت ميدهند،بيشتر در بيني و گونه ها شايع است.

آخرین مطالب